Okuyan toplum, öğrenen toplumdur.
Kitap / Yazar Arama:
KATEGORİLERİMİZ
E-POSTA KAYIT
Yeni çıkan yayınlarımızdan haberdar olmak için bülten listemize kayıt olabilirsiniz.
E-Posta:
KİTAP DETAYLARI
Ana Sayfa»Eğitim Bilimleri»Türkiye Eğitim Tarihi
Türkiye Eğitim Tarihi
Barkod
:
9786054515462
Ebatı
:
14 x20 cm
Sayfa Sayısı
:
240 s.
Baskı Sayısı
:
1. Baskı
Baskı Yılı
:
2014
Baskısı tükendi
AÇIKLAMA
İÇİNDEKİLER
YORUMLAR
Cumhuriyetin önemli ailelerinden olan Nafi Atuf Kansu pek çok alanda cumhuriyete hizmet etmiş cumhuriyetin eşit bir düzlemde herkese eşit olanaklar sundu-ğunun önemli bir ismi. Maiyet memurlu-ğundan öğretmenliğe, okul yöneticiliğin-den milli mücadele yıllarında gazeteciliğe ,genel müdürlükten ,milli eğitim bakanlığı müsteşarlığına ve milletvekilliğine, genel sekreterliğe halkevleri yöneticiliğine ,kadar birçok görev ifa etmiş bu görevlerini yaparken de sadece ve sadece cumhu-riyete hizmet etmeyi amaç edinmiştir. Ayrıca aydınlanma yolunda ve özellikle eğitim alanındaki eser ve çalışmaları ile de Türk Eğitiminin gelişmesine katkıda bulunmuştur. Atatürk'ün bizzat soy ismini verdiği aile bu hizmetini günümüzde de devam ettirmektedir.

Cumhuriyet'in kuruluş sürecinde milli eğitim bakanlığı müsteşarlığı, halkevleri başkanlığı, müsteşarlığı , halkevleri baş-kanlığı ,milletvekilliği yapmış olan Nafi Atuf Kansu'nun mülkiye bir eğitimci olarak ulusal eğitine yaptığı en önemli katkılar-dan biri olarak kabul edilebilir bu kitap .

Daha 1916'da yurdun siyaseti ,gücü ve ekonomisinin hep okula bağlı olduğunu aklın özgürleşmesi ve eğitimi için kli-şe'lerden, ezberden uzaklaşılması gerek-tiğini vurgulayan bir birikimin kuşaklara aktarılmasıdır, Türkiye Maarif Tarihi …

Kitap aynı zamanda, bu topraklarda yeşer-tilmiş aydınlanmanın, uygar toplum özlemi amacıyla yürüttüğü sürekli çabanın da tarihidir. Daha yaşanabilir, atılımcı, gele-ceği ışıltılı bir yurdun insancıl adımlarının bilincidir de.

Nafi Atuf Kansu'nun ilk baskısı 1931 ve 1932 de yapılmış ''Türk Maarif Tarihi Üze-rine Bir Deneme'' adlı kitabı nerdeyse bir yüzyıl sonra yeniden yaşama dönüyor.

Türkiye Eğitim Tarihi hakkında henüz bir yorum bulunmamaktadır.
Maya Akademi Yayın Dağıtım Eğitim Danışmanlık

Telefon: (312) 231 34 03 Fax: (312) 231 34 03
Copyright © 2012 | Her hakkı saklıdır.
Bugün:207 kişi,Toplam:495843 kişi ziyaret etmiştir.
Sayfa Tasarımı: SEREM GRUP